Natural Born – design krytyczny, jak projektować w sposób zrównoważony

Planeta oferuje nam bogactwo zasobów naturalnych, które człowiek swobodnie i bez ograniczeń wykorzystuje od tysięcy lat. Działanie to doprowadziło do niepokojącej sytuacji, w której powinniśmy się zatrzymać i zadać sobie pytanie: jak projektować, produkować i konsumować w sposób zrównoważony? Jakie materiały wybierać u jakiej obróbce je poddawać, aby proces ten miał możliwie najmniejszy wpływ na środowisko.

Tomek Rygalik

Projekt Natural Born jest manifestem poprzez który projektant mówi nam, że wszyscy począwszy od twórcy, aż po końcowego odbiorcę mamy wpływ na konsumpcję dóbr materialnych. Tomek Rygalik wybiera drewno. Dlaczego? Nadmierna konsumpcja materiałów takich jak tworzywa sztuczne czy beton ma znaczący wpływ na środowisko. Natomiast drewno jest materiałem neutralnym pod względem emisji dwutlenku węgla, a dodatkowo w pełni nadaje się do recyklingu. Jest nietoksyczne i biodegradowalne. Może być stosowane zarówno jako surowiec w produkcji, jak i paliwo, ma niewielki wpływ na otoczenie, a jednocześnie jest magazynem węgla. Jest wspaniałym materiałem w dotyku, wszechstronnym i wizualnie atrakcyjnym. Wnosi ciepło do wnętrza, pozytywnie wpływa na zdrowie ludzi.

natural born
zdjęcie: Horeca Group

Do projektu Natural Born wybrałem krzesło, ponieważ to bliski człowiekowi mebel, który od setek lat towarzyszy nam w codziennym życiu. W historii wzornictwa krzesło było często nośnikiem idei danej epoki – w naszym projekcie jest to potrzeba refleksji nad wpływem człowieka na planetę. Krzesło Natural Born ma oddać ducha czasu i propagować współczesny, odpowiedzialny sposób myślenia o projektowaniu, produkcji oraz konsumpcji.

Zrównoważone projektowanie polega na wykorzystywaniu naturalnych i szeroko dostępnych zasobów. (…) Podstawowe elementy drewniane w formie desek tworzą kształt krzesła. Zależało mi na tym aby konstrukcja krzesła nie wymagała wielkiego nakładu energii i roboczogodzin.

Krzesło Natural Born to prosty, trwały, wygodny i w pełni naturalny mebel cechujący się niskim śladem węglowym

Tomek Rygalik, Studio Rygalik
natural born
zdjęcie: Horeca Group

Z Tomkiem Rygalikiem współpracowaliśmy w 2013 roku kiedy to pracowaliśmy dla marki Heineken na Open’er Festivalu, a motywem przewodnim był design.

Wystawa Natural Born miała miejsce w Akademii Sztuk Pięknych, przy Wybrzeżu Kościuszkowskim 37/39 w Warszawie.